En Popüler Sosyal Medya Platformları 2021

1 37

Her geçen sene kullanıcı sayıları hızla artan popüler sosyal medya platformları kimileri için artık vazgeçilmez bir unsur oldu. Hem dünya üzerinde hem de ülkemizde sosyal medya bağımlılığı çığ gibi artmaktadır. Dünya’yı etkisi altına alan koronavirüs kabusunun da gelmesiyle 2021 yılında sosyal medya kullanımı bir hayli arttı. Bu yazımızda aylık kullanıcı başına en çok girilen sosyal medya platformlarını listeledik.

Yılların Eskitemediği Platform: Facebook

facebook-en-populer-sosyal-platform

Listemizin ilk sırasında Facebook yer almaktadır. Hala kullanan var mı o kadar? diyenleri duyar gibiyiz. Son yıllarda popülerliğini kaybetse de 2.7 milyar gibi aylık aktif kullanıcı sayısıyla dudak uçuklatmaktadır. Zirveyi yine kimselere bırakmamış. Mağaza oluşturma, alışveriş yapma vb daha birçok özellik getirerek kullanıcı kaybını en aza indirgemeye çalışmaktadır.

Youtube

youtube-en-populer-sosyal-platform

Ve Youtube. Videolar yükleme, yüklenilen videoları izleme ve hatta platform üzerinden para kazanılan dünyanın en çok girilen ikinci sosyal medya platformu olmayı başarıyor. YouTube’un aylık aktif kullanıcı sayısı 2,3 milyar’dır. Yakın bir zamanda Facebook’u geçip liderliği göğüsleyecek gibi görünüyor.

WhatsApp

whatsapp-en-popular-sosyal-medya

Üçüncü sırada bizleri WhatsApp beklemektedir. Geçtiğimiz aylarda yaptığı gizlilik sözleşmesi ile ilgili açıklamaları yüzünden milyonlarca kullanıcısını kaybeden WhatsApp, 2 milyar aylık aktif kullanıcısı ile hala mesajlaşma uygulamalarında zirvenin kendisinde olduğunu hatırlatıyor. Geçtiğimiz günlerde Twitter üzerinden “gizlilik sözleşmesi” dayatmasını rafa aldıklarını da açıkladılar.

Facebook Messenger

Facebook-Messenger-en-iyi-sosyal-platform

Facebook tarafından geliştirilen mesajlaşma uygulamasının aylık aktif kullanıcı sayısı 1,3 milyar. Kısa mesaj, sesli mesaj ve görüntülü konuşma özellikleriyle ve hem de Facebook platformuna bağlı olmasından dolayı bu sayıyı yakalaması normal görünüyor.

Instagram

instagram-en-populer-sosyal-medya-platformu

En popüler resim ve video paylaşma platformu Instagram, bu listemizde beşinci sırada yer alıyor. Instagram’ın ilk 2010 yılında bir iOS uygulaması olarak ortaya çıktığını biliyormuydunuz? Kısa zamanda büyüyerek 2012 yılında Facebook tarafından 1 milyar dolara satın alındı. Şu an değeri 100 milyar dolar olduğu belirtiliyor. Instagram’ın aylık aktif kullanıcı sayısı ise 1.2 milyardır.

Bu yazıyı da beğenebilirsiniz >>  TikTok Video İndirme Nasıl Yapılır?

Instagram’da takipçi arttırmak istiyorsanız buradaki yazımızı okuyabilirsiniz: Instagram Takipçi Arttırma Yöntemleri

TikTok

tiktok-en-popular-sosyal-medya-uygulamalari

1 milyar aktif kullanıcıya yaklaşan TikTok ise Instagram’a yaklaşmış bulunmaktadır. Kurulduğu yıllarda kısa sürede büyüme oranıyla Instagram’ı geçerek rekor kırmayı başardı. Youtube, Instagram gibi TikTok da kendi fenomenlerini yaratmış durumdadır.

Telegram

telegram-en-populer-sosyal-medya-siteleri

Telegram, geçtiğimiz aylarda WhatApp’ın “gizlilik sözleşmesi” krizi olayından sonra kullanıcı sayısında patlama yaşadı. Şu an aylık 500 milyon aktif kullanıcıya sahip olmasıyla en popüler sosyal medya platformları arasında kendine yer bulmayı başardı.

Pinterest

pinterest-en-iyi-sosyal-medya-siteleri

Pinterest, görsel içerik paylaşım platformudur. 440 milyon aylık aktif kullanıcısının çoğunluğunu kadınlar oluşturmaktadır. Kullanıcılarının yaklaşık yüzde 70’i kadın olan bu platformda paylaştığınız içerikler “pin” olarak isimlendirilmektedir.

Twitter

twitter-en-iyi-sosyal--medya-siteleri

Listede gözleriniz Twitter’ı aramış olabilir. Listemizin en gerisinde bulunan Twitter henüz aylık 350 milyon aktif kullanıcı sayısına sahiptir. Kullanıcı sayısı az olabilir lakin sitede geçirilen süreler baz alındığında diğer sosyal medya platformlarını fazlasıyla zorlayacağını söylememiz mümkün.

Siz en çok hangi platformu kullanıyorsunuz? Aşağıda yorumlarda buluşalım.

 

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. REAPERS diyor

    Bu site ssyesinde en güncel haberlere ve son dakika haber bakabiliyorum sizede tavsiye ederim güzel bir haber sitesi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.