Elon Musk’ın Göz Bebeği: Starlink

0 23

Starlink, Elon Musk’ın CEO’su olduğu Amerikan uydu şirketi SpaceX‘in uydu interneti erişiminin sağlanması amacıyla yapılmış uydu takımyıldızıdır.

Elon Musk, son birkaç senedir gündemden hiç düşmeyen bir isim haline geldi. Gerek Tesla otomobilleri, gerek kripto paralar üzerine yaptığı paylaşımlar gerekse de uzaya dair projeleri ile daha uzun bir süre gündemden düşmeyecek gibi görünüyor.

Sahibi olduğu SpaceX şirketi, bu sabah saatlerinde yine Starlink uydularını kendi üretimi olan Falcon 9 roketi ile gönderdi. Şirket bununla da yetinmek istemiyor. Gönderdiği Falcon 9’un tekrardan geri dönüş yaparak güvenli bir şekilde inmesini istemektedir. Nitekim bunu geçtiğimiz günlerde beşinci denemede Falcon 9 roketinin prototipini indirmeyi başararak göstermişlerdi. İlk denemelerde ne yazık ki patlamalar yaşandı. Güvenli geri iniş istemelerinin sebebi ise tamamen ekonomik anlamda başarı sağlamak istemeleridir. Bu sebeple Starlink, dünyada son zamanların en büyük projelerinden biridir diyebiliriz.

Starlink Projesi Ne Zaman Faaliyete Geçecek?

falcon-9-starlink-uydulari-firlatildii

Starlink sayesinde uzaya kurulacak sistemler ile küresel çapta internet hizmeti verilecek. Özellikle bu senenin başlarından itibaren çalışmaları hızlandıran SpaceX, artık her ayda iki defa Starlink uyduları gönderecek. Toplamda 42.000 uydu fırlatılacak olup bunun ne kadar bir sürede biteceği henüz belli değil. Fakat yapılan açıklamalara göre 2027 yılına kadar sürecek. Proje bittiğinde ise küresel çapta geniş bant hizmeti kullanıcılara sunulacak. Böylece dünyanın neresinde olursanız olun nerede kaybolursanız kaybolun internetinizin çekmeme durumu ortadan kalkmış olacak. Şimdiden 100 dolar depozito ücretiyle ön siparişe bile açtılar. Sadece 6 ülkede ön sipariş verilebiliyor. İlerleyen zamanlarda ülkelerin sayısını arttıracaklarını söylediler. Ön sipariş verebilen ülkeler;

ABD, Kanada, İngiltere, Avustralya, Yeni Zelanda ve Meksika

Ne büyük nimet öyle değil mi? 🙂 Artık yerlerin kazınarak fiber kabloların döşenme olayı da mazide kalacak. Projenin tek kötü tarafını söyleyecek olursak da uzaya fırlatılıp yerleştirilen uydu kadar nerdeyse başıboş dolaşan uydular. Bir nevi biraz uzayımız çöplüğe dönmüş durumda. Yeni gelişmelerden haberdar olmak için sitemizi veya sosyal medya hesaplarımızı ziyaret edebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.